Czy woda butelkowana i woda z kranu to jedyne opcje?
Zdrowy nawyk picia wody jest niezwykle istotny. Pozostaje tylko jeszcze jedno pytanie – skąd właściwie brać wodę do picia? Już wiemy, że kolorowe napoje pozostają poza rozgrywką. Woda butelkowana to raczej nie jest ekologiczne i tanie rozwiązanie. A woda kranowa? Jak to w końcu z nią jest? Można pić czy też nie?
Nie lubisz smaku czystej wody? Mamy na to rozwiązanie! Pij wodę smakową już od dziś!
Źródła wody pitnej. Na które się zdecydować?
Na rynku znajdziemy kilka bardzo różnorodnych pod względem działania oraz ceny źródeł pozyskiwania wody pitnej. Najtańszym z nich i najłatwiej dostępnym jest oczywiście kran. Popularna „kranówka” nie nadaje się do picia w każdym przypadku. Jeśli w związku z użytkowaniem wody butelkowanej dręczą Cię wyrzuty sumienia, zawsze masz jeszcze do wyboru dzbanek filtrujący i profesjonalne filtry podzlewozmywakowe. Dobierz rozwiązanie najlepiej odpowiadające Twoim potrzebom.
WODA Z KRANU
Kwestia picia wody z kranu nadal pozostaje sporna. Z jednej strony powstaje wiele akcji, w których promowane jest spożywanie wody z kranu, ponieważ wodociągi dbają o jej jakość. I to prawda, zakłady muszą stale utrzymywać normy zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. W licznych miejscach faktycznie kranówka jest smaczna, nie ma zapachu ani charakterystycznej barwy. W takich przypadkach nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją spożywać.
Niestety, nadal często zdarza się, że mimo wszelkich norm utrzymanych przez zakłady wodociągowe, z kranu leci nieciekawej jakości woda. Przyczyną może być kiepski stan instalacji hydraulicznej na jednym z odcinków trasy, jaką pokonuje woda, by znaleźć się w naszym kranie. Ponadto w wodzie mogą znajdować się chlor, fluor, medykamenty, pestycydy, których obecność nie ma najlepszego wpływu na organizm. W takich sytuacjach zalecana jest dodatkowa filtracja wody na własną rękę.
Kompletnie inna sytuacja jest wtedy, gdy korzystamy z wody z własnego ujęcia. Przed jej spożywaniem należy poddać ją badaniu, które wykaże czy jest bezpieczna dla zdrowia i można ją pić bez przeszkód, czy jednak niezbędna będzie stacja uzdatniania wody.
WODA W BUTELKACH
Już na podstronie Badania pisaliśmy o wielkim wyborze wód butelkowanych w sklepach. Wiele z nich okazuje się jednak zwykłymi wodami źródlanymi. Często ich jakość jest zbliżona do jakości wody kranowej. Właśnie z tego powodu warto jest czytać etykiety oraz być w pełni świadomym konsumentem. Zaletami tego rodzaju wód jest przede wszystkim to, ze możemy je zabrać wszędzie i zawsze mieć przy sobie. Znajdziemy je w każdym sklepie, są łatwo dostępne w wielu wariantach (gazowana, lekko gazowana, niegazowana, lecznicze, etc) od wielu producentów.
Nie powinniśmy też zapominać, że woda butelkowana (jak większość produktów obecnych na rynku) ma swoje wady. Jedną z najważniejszych jest to, że często nie są warte swojej ceny. Kupując je często płacimy nie za sam napój lecz za opakowanie i marketing. Taka woda nie może też stać długo po otwarciu, zwłaszcza w nasłonecznionych miejscach, ponieważ szybko zaczyna „zakwitać”.
W dodatku warto pomyśleć o aspekcie ekologicznym. Plastik bardzo długo się rozkłada, w przypadku butelek zajmuje to nawet 100 lat. Rzadko zdarza się, że realnie podlegają recyklingowi. W dodatku sama produkcja butelki pochłania 3 razy więcej wody niż jej napełnienie.
DZBANEK FILTRUJĄCY
Dzbanki filtrujące to coraz bardziej popularny sposób filtracji wody w Polsce. Użytkownicy często korzystają z nich w mieszkaniach, domach jednorodzinnych, ale także w biurach. Czym właściwie jest to urządzenie? Ma kształt zwykłego dzbanka, w którym umieszczony jest niewielkich rozmiarów filtr ze złożem, którego podstawę stanowią węgiel aktywny oraz żywica jonowymienna, a czasem też inne domieszki, które pozostają tajemnicą. Woda przepływając przez taki filtr nie jest już tak twarda, ma odpowiedni smak oraz zapach.
W takich dzbankach filtrujących jednokrotnie możemy przefiltrować stosunkowo niewiele wody (od 1,4 do około 3 litrów). Wkłady należy wymienić średnio po upływie 4 tygodni, jednak w przypadku gorszej jakości wody wymiana powinna odbywać się nawet co 2 tygodnie. Mamy do wyboru dzbanki wykonane z plastiku oraz szklane. Rekomendowany jest ten drugi rodzaj, ponieważ woda dłużej pozostaje świeża. Warto pamiętać, aby nie zostawiać dzbanka z wodą w naświetlonym miejscu.
FILTRY KUCHENNE
Jest jeszcze jedna metoda pozyskiwania czystej wody przeznaczonej do picia. Są to filtry kuchenne. Ten rodzaj filtracji jest powszechnie uznawany za najdokładniejszy oraz za jeden z bardziej oszczędnych. Do wyboru mamy: systemy ultrafiltracji, systemy nanofiltracji oraz systemy odwróconej osmozy. Wszystkie polegają na stopniowym oczyszczaniu wody oraz filtracji za pomocą membrany o konkretnej wydajności.
Najdokładniejszą metodą jest odwrócona osmoza. Po zastosowaniu tego urządzenia woda nie tylko ma idealną barwę, smak czy zapach, ale nie posiada żadnych wirusów, bakterii, pestycydów. Wodę mogą pić nawet niemowlaki. W dodatku taka woda nie jest twarda, nie pozostawia po sobie osadów. Wszelkie braki związane z minerałami można uzupełnić w bardzo łatwy sposób – za pomocą mineralizatora.
Woda z minerałami
Butelkowana woda mineralna to nie jest jedyny sposób na spożywanie wody z minerałami. Obecnie wodę bogatą w ważne dla życia pierwiastki możemy mieć zawsze świeżą i to z własnego kranu. W tym celu powstały różnego rodzaju wkłady wzbogacające wodę w niezbędne substancje.
Zazwyczaj mają bardzo ustandaryzowany kształt oraz wymiary, dzięki czemu bez większego problemu można je dopasować do standardowych filtrów podzlewozmywakowych. Co dokładnie mamy do wyboru?
WKŁAD MINERALIZUJĄCY
Mineralizator bardzo często stanowi ostatni etap filtracji w systemach odwróconej osmozy. Czysta, przefiltrowana woda przepływając przez mineralizator jest ponownie wzbogacana w cenne dla organizmu minerały. Wśród nich można wymienić: wapń, magnez, sód oraz potas.
WKŁAD REWITALIZUJĄCY
Wkład rewitalizujący to prawdziwa rewolucja w branży uzdatniania wody. Ten wkład można podłączyć praktycznie do każdego filtra podzlewozmywakowego lub jako samodzielny element. Tajemnicą tego typu wkładów jest złoże filtracyjne, które tworzy czysty magnez. Wchodzi on w reakcję z wodą, dzięki czemu w naturalny sposób powstaje woda wodorowa, alkaliczna o dużym stężeniu tego minerału.
Spożywanie tego typu wody niesie ze sobą wiele korzyści zarówno dla zdrowia, jak też dla urody. Przede wszystkim ma kojący wpływ na nerwy, powstrzymuje procesy starzenia się, wspomaga relaks i odpoczynek, wspomaga prawidłową pracę układu nerwowego, mięśniowego, kostnego oraz serca, reguluje ciśnienie. Jednym z popularniejszych obecnie wkładów rewitalizujących jest Ecoperla Elixir. Teraz możesz poznać go bliżej.