Wody mineralne i źródlane
Jak nie zostać nabitym w butelkę? Warto czytać etykiety, które muszą zawierać nazwę wyrobu, miejsce produkcji, nazwę producenta, datę ważności oraz skład mineralny wody.
Co mamy do wyboru?
Jak wygląda klasyfikacja wód mineralnych?
- nie więcej niż 50 mg/l – bardzo niskozmineralizowana
- nie więcej niż 500 mg/l – niskozmineralizowana
- od 500 do 1500 mg/l – średniozmineralizowana
- powyżej 1500 mg/l – wysokozmineralizowana
Czas poznać cechy charakterystyczne poszczególnych wód oraz ich konkretne przeznaczenie.
WODY ŹRÓDLANE
WODY MINERALNE
WODY LECZNICZE
Co z wodą gazowaną? Czy jest zdrowa?
Należy zacząć od tego, jakie wody możemy znaleźć na rynku. Najprostszym wyróżnieniem są oczywiście wody nienasycone dwutlenkiem węgla oraz wody nasycone dwutlenkiem węgla. Wśród wód nasyconych wyróżniamy:
- stężenie CO2 poniżej 1 500 mg/l – to wody niskonasycone
- od 1 500 do 4 000 mg CO2/l – wody średnionasycone
- powyżej 4 000 mg CO2/l – wody wysokonasycone
Gazowana woda nie zawiera kalorii ani też innych szkodliwych dodatków. Dla osób w pełni zdrowych nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących picia wody gazowanej. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o kobiety w ciąży, małe dzieci, osoby z zespołem jelita drażliwego i dolegliwościami gastrycznymi, a także osoby z kłopotami z krtanią.
Przeprowadzono badania, które wskazują na to, że woda nasycona dwutlenkiem węgla może pomagać w leczeniu niektórych dolegliwości. Warto pamiętać, że CO2 działa bakteriostatycznie – flora bakteryjna nie rozwija się w wodzie, dzięki czemu może być dłużej przechowywana.
Czego unikać?
Obecność azotynów i azotanów w wodzie jest niepożądana. Wskazuje na zanieczyszczenia pochodzące ze środowiska środkami ochrony roślin oraz substancjami organicznymi. Szkodliwość azotanów jest niska, ale mogą się one przekształcać w toksyczne azotyny, których działanie utleniające prowadzi do utraty zdolności przenoszenia tlenu przez zawartą we krwi hemoglobinę. Mogą też blokować, a nawet niszczyć witaminy, negatywnie wpływać na białka, działać rakotwórczo.
Limity określane przepisami to:
- azotany – 50 mg/l
- azotyny – 0,1 mg/l
Poznaj doskonałą alternatywę wody butelkowanej